Author`s name Timothy Bancroft-Hinchey

Russia: 82 medals, all-round improvement from Beijing

For those wondering, yes the USSR would have come away from the London Olympics with a resounding victory: 47 Golds, 44 Silvers, 72 Bronze and 163 medals. As it was, the Russian Federation got the third highest tally of medals (82 - 24, 25, 33) and the fourth most Golds, an improvement on Beijing (23, 21, 29, total 73).

Russia's medals

 

Gold (24): Athletics (8): Women's 3000 metres Steeplechase Yuliya Zaripova, Men's High Jump Ivan Ukhov, Women's 400 Metres Hurdles, Natalya Antyukh, Men's 50 Km. walk Sergey Kirdyapkin, Women's 800 m. Mariya Savinova, Women's Hammer Tatyana Lysenko, Women's High Jump Anna Chicherova, Women's 20 km. Walk Elena Lashmanova; Boxing: Men's Light Heavyweight Egor Mekhontcev; Canoeing Men's Kayak Double 200m. Yury Postrigay, Aleksandr Dyachenko; Diving: Men's 3m. Springboard, Ilya Zakharov; Gymnastics - Artistic Gymnastics, Men Alan Khugaev; Artistic Gymnastics, Women's Uneven Bars Aliya Mustafina; Rhythmic Gymnastics: Individual All-Round Women's Evgeniya Kanaeva, Group All Round Bliznyuk, Donskova, Dudkina, Makarenko, Nazarenko, Sevastyanova; Judo (Men's) Arsen Galstyan, Men's Judo -60Kg.; Mansur Isaev, Men's Judo -73 Kg.; Tagir Khaibulaev Men's Judo -100 Kg.; Swimming - Synchronised Swimming (2), Women Duets Nataliia Ishchenko, Svetlana Romashina, Women's Team Davydova, Gromova, Ishchenko, Khasyanova, Korobova, Patskevitch, Romashina, Shishkina, Timanina; Volleyball Men's Volleyball; Wrestling (4) Men's 74 Kg. Roman Vlasov; Men's 84 Kg.; Women's Wrestling Natalia Vorobieva 72 Kg. Freestyle, Men's 55 Kg. Freestyle Dzhamal Otarsultanov.

 

Silver (25): Athletics (4): Darya Pishchalnikova (Women's Discus), Women's Long Jump, Elena Sokolova, Women's 20 Km. Walk Olga Kaniskina, Women's 4x400 Relay Gushchina, Krivoshapka, Firova, Antyukh; Kapachinskaya, Nazarova;  Boxing (2): Sofya Ochigava Women's 60 Kg.; Nadezda Torlopova 75 Kg.; Diving: Men's Synchronised Diving (Evgeny Kutnetsov and Ilya Zakharov); Fencing (2): Sofya Velikaya (Women's Fencing, Individual Sabre); Women's Fencing Team Foil (Deriglazova, Gafurzianova, Shanaeva and Korobeynikova); Gymnastics: Women's team gymnastics (Afanaseva, Grishina, Komova, Mustafina, Paseka); Women's Artistic Gymnastics (Women's Individual All-Round) - Viktoria Komova; Dmitry Ushakov (Men's Gymnastics, Trampoline); Men's Gymnastics, Vault Denis Ablyazin; Judo: Aleksandr Mikhailin (Men's Judo +100 kg.); Swimming (2): Evgeny Korotyshkin (Men's 100 metres Butterfly); Anastasia Zueva (Women's 200 metres backstroke); Tennis: Maria Sharapova (Women's Tennis singles);  Weightlifting: Men's 85 Kg. Apti Aukhadov; 94 Kg. Aleksandr Ivanov; Women's 75 Kg. Natalya Zabolotnaya; Women's Weightlifting +75 Kg. Tatiana Kashirina; Svetlana Tsarukaeva, Women's Weightlifting 63kg.; Wrestling, Men's Greco-Roman 96 Kg. Rustan Totrov, Men's 60 Kg. Freestyle Besik Kudukhov;

 

 

Bronze (33): Athletics (6) Women's Shot Put Evgeniya Kolodko; Women's Pole Vault Elena Isinbaeva; Women's Marathon Tatyana Petrova Arkhipova; Women's Heptathlon Tatyana Chernova, Women's 800 m. Ekaterina Poistogova, Women's High Jump Svetlana Shkolina; Badminton: Nina Vislova and Valeria Sorokina (Women's Doubles in Badminton); Men's Basketball; Boxing (3): David Ayrapetyan Men's Light Flyweight 49 Kg., Men's Flyweight 52 Kg. Misha Aloain, Men's Welterweight 69 Kg. Andrey Zamkovoy;  Canoeing (2): Men's Double Canoe Sprint, 1000 metres - Aleksei Korovashkov and Ilya Pervukhin, Men's Single 200 m. Ivan Shtyl'; Cycling (2) Olga Zabelinskaya (2) (Women's Cycling Road Race) (Women's Cycling, Individual Time Trial); Fencing:  Nikolai Kovalev (Men's Fencing); Gymnastics: Aliya Mustafina (Women's Artistic Gymnastics Individual All-Round); Artistic Gymnastics Men's Floor Exercise Denis Ablyazin; Women's Vault Maria Paseka; Women's Floor Exercise Aliya Mustafina; Rhythmic Gymnastics: Individual All Round Women's Daria Dmitrieva; Judo: (Men's Judo -81 Kg); Shooting: Vasily Mosin (Men's Shooting Double Trap); Swimming (2): 4x100 metres Men's Freestyle; Ivan Nifontov; Iuliya Efimova (Women's Swimming, 200metres breaststroke); Tae Kwon-do (2): Men's -58 Kg. Aleksei Denisenko, Women's +67 Kg. Anastasia Baryshnikova; Tennis Women's Doubles Maria Kirilenko, Nadia Petrova; Weightlifting: Men's +105 Kg. Ruslan Albegov; Wrestling (5) Men's 55 Kg. Greco-Roman Mingiyan Semenov; Men's 60 Kg. Zaur Kuramagomedov, Men's 74 Kg. Freestyle Denis Tsargush, Men's 120 Kg. Freestyle Bilyal Kahkov, Women's 63 Kg. Freestyle Lubov Volosova.

 

Timothy Bancroft-Hinchey

Pravda.Ru

 

 

 

Subscribe to Pravda.Ru Telegram channel, Facebook, Twitter, YouTube, RSS!