Author`s name Timothy Bancroft-Hinchey

Europa League: Matchday 6

Europa League: Matchday 6. 46174.jpegTwo Russian teams make it to the next round of the Europa league, which is about to receive the third-placed Champions League teams. Rubin Kazan and Lokomotiv Moskva saw the Russian presence in the Europa League represented 100% in the next phase.

On Matchday 6a (Wednesday), Groups DEFJKL played the final game of the group phase. The following teams go through: Group D: Sporting, Lazio; Group E: Besiktas, Stoke City; Group F: Athletic Bilbao, Salzburg; Group J: Schalke, Steaua; Group K: Twente, Wisla Krakow; Group L: Anderlecht, Lokomotiv Moskva. On Matchday 6b, the groups ABCGHI played, and the following teams qualified: Group A: PAOK and Rubin Kazan; Group B Standard Liege, Hannover;  Group C: PSV and Legia; Group G: Metalist and AZ Alkmaar; Group H: Club Brugge and SC Braga; Group I: Atlético de Madrid and Udinese Calcio

  

Today's games

  

Group A (Points, goals scored, goals against)

Matchday 6

Shamrock Rovers 0 Tottenham Hotspur 4

PAOK 1 Rubin Kazan 1

  

Matchday 5

Rubin Kazan 4 Shamrock Rovers1

Tottenham 1 PAOK 2

Matchday 4

Rubin 1 Tottenham 0

Shamrock Rovers 1 PAOK 3

Matchday 3

Tottenham 1 Rubin 0

PAOK 2 Shamrock Rovers 1

Matchday 2

FC Rubin Kazan 2   PAOK FC 2

Tottenham Hotspur FC 3  Shamrock Rovers FC 1

Matchday 1

PAOK FC (Greece) 0 Tottenham Hotspur FC (England) 0

Shamrock Rovers FC (Ireland) 0 FC Rubin Kazan (Russia) 3

 

PAOK FC (Greece)                      12 - 10 - 6

FC Rubin Kazan              11 - 11 - 5

Tottenham Hotspur FC            10 - 9 - 4

Shamrock Rovers FC                   0 - 4 - 19

 

 

Group B

Matchday 6

Hannover 3 Vorskla 1

Kobenhavn 0 Standard Liege 1

 

Matchday 5

Vorskla 1 Kobenhavn 1

St. Liege 2 Hannover 0

Matchday 4

Vorskla 1 St. Liege 3

Kobenhavn 1 Hannover 2

Matchday 3

St. Liege 0 Vorskla 0

Hannover 2 Kobenhavn 2

Matchday 2

FC Vorslka Poltava 1   Hannover 96 2

R. Standard de Liege 3  FC Kobenhavn 0

Matchday 1

Hannover 96 (Germany) 0 R. Standard de Liege (Belgium) 0

FC Kobenhavn (Denmark) 1 FC Vorskla Poltava (Ukraine) 0

 

R. Standard de Liege                14 - 9 - 1

Hannover 96                            11 - 9 - 7

FC Kobenhavn                        5 - 5 - 9

FC Vorskla Poltava             2 - 4- 10

 

Group C

Matchday 6

PSV 2 Rapid Bucuresti 1

H. Tel-Aviv 2 Legia 0

 

Matchday 5

Legia 0 PSV 3

Rapid Bucuresti 1 H. Tel-Aviv 3

Matchday 4

Legia 3 R. Bucuresti 1

PSV 3  H. Tel-Aviv 3

Matchday 3

Rapid Bucuresti 0 Legia 1

H. Tel-Aviv 0 PSV 1

Matchday 2

Legia Warszawa 3   Hapoel Tel-Aviv FC 2

FC Rapid Bucuresti 1  PSV Eindhoven 3

Matchday 1

Hapoel Tel-Aviv FC (Israel) 0 FC Rapid Bucuresti (Romania) 1

PSV Eindhoven (Netherlands) 1 Legia Warszawa (Poland) 0

 

PSV Eindhoven                        16 - 13 - 5

Legia Warszawa                    9 - 7 - 9 

Hapoel Tel-Aviv FC                       7- 10 - 9

FC Rapid Bucuresti                      3 - 5 - 12

 

 

Group G

Matchday 6

AZ 1 Metalist 1

Austria Wien 2 Malmo 0

 

Matchday 5

Metalist Kharkiv 4 Austria Wien 1

Malmo 0 AZ 0

Matchday 4

Metalist 3 Malmo 1

Austria Wien 2  AZ Alkmaar 2

Matchday 3

Malmo 1 Metalist 4

AZ 2 Austria Wien 2

Matchday 2

FC Metallist Kharkiv 1  AZ Alkmaar 1

Malmo FF Fk 1 Austria Wien 2

Matchday 1

AZ Alkmaar (Netherlands) 4 Malmo FF (Sweden) 1

FK Austria Wien (Austria) 1 FC Metalist Kharkiv (Ukraine) 2

 

FC Metalist Kharkiv                       14 - 15 - 6

AZ Alkmaar                             8 - 10 - 7

FK Austria Wien                8 - 10 - 11

Malmo FF                               1 - 4 - 15

 

Group H

Matchday 6

Birmingham 1 Maribor 0

Club Brugge 1 Braga 1

 

Matchday 5

Braga 1 Birmingham 0

Maribor 3 Club Brugge 4

Matchday 4

Braga 5 Maribor 1

Birmingham 2 C. Brugge 2

Matchday 3

Maribor 1 Braga 1

C. Brugge 1 Birmingham 2

Matchday 2

SC Braga 1 Club Brugge KV 2

NK Maribor 1  Birmingham City FC 2

Matchday 1

Club Brugge KV (Belgium) 2 NK Maribor (Slovenia) 0

Birmingham City FC (England) 1 SC Braga (Portugal) 3

 

Club Brugge KV                  11 - 12 - 9

SC Braga                                 11 - 12 - 6

Birmingham City FC                       10 - 8 - 8

NK Maribor                            1 - 6 - 15

 

Group I

Matchday 6

Udinese 1 Celtic 1

Atlético Madrid 3 Rennes 1

 

Matchday 5

Celtic 0 Atlético 1

Rennes 0 Udinese 0

Matchday 4

Celtic 3 Rennes 1

At. Madrid 4 Udinese 0

Matchday 3

Rennes 1 Celtic 1

Udinese 2 Atlético Madrid 0

Matchday 2

Celtic FC 1  Unidese Calcio 1

Stade Rennais Club 1 Atlético de Madrid 1

Matchday 1

Udinese Calcio (Italy) 2 Stade Rennais FC (France) 1

Club Atlético de Madrid (Spain) 2 Celtic FC (Scotland) 0

 

Club Atlético de Madrid            13 - 11 - 4

Udinese Calcio             9 - 6 - 7

Celtic FC                                 6 - 6 - 7

Stade Rennais FC                   3 - 5- 10

  

Yesterday's games

  

Group D (Points, goals scored, goals against)

Matchday 6

Lazio 2 Sporting 0

Zurich 2 Vaslui 0

 

Matchday 5

Vaslui 0 Lazio 0

Sporting 2 Zurich 0

Matchday 4

Vaslui 1 Sporting 0

Lazio 1 Zurich 0

Matchday 3

Sporting 2 Vaslui 0

Zurich 1 Lazio 1

Matchday 2

FC Vaslui 2 FC Zurich 2

SC Portugal 2 SS Lazio 1

Matchday 1

FC Zurich (Switzerland) 0 Sporting Clube de Portugal (Portugal) 2

SS Lazio (Italy) 2 FC Vaslui (Romania) 2

 

Sporting Clube de Portugal            12 - 8 - 4

SS Lazio                                  9 - 7 - 5

FC Vaslui                                6 - 5 - 8

FC Zurich                                5 - 5 - 8

 

 

Group E

Matchday 6

Besiktas 3 Stoke City 1

D. Kyiv 3 M. Tel-Aviv 3

           

Matchday 5

Stoke 1 D. Kyiv 1

M. Tel-Aviv 2 Besiktas 3

Matchday 4

M. Tel-Aviv 1 Stoke City 2

Besiktas 1 D. Kyiv 0

Matchday 3                

Stoke 3 M. Tel-Aviv 0

D. Kyiv 1 Besiktas 0

Matchday 2

Maccabi Tel-Aviv 1  FC Dynamo Kyiv 1

Stoke City FC 2  Besiktas JK 1

Matchday 1

FC Dynamo Kyiv (Ukraine) 1 Stoke City FC (England) 1

Besiktas JK (Turkey) 5 Maccabi Tel-Aviv FC (Israel) 1

 

Besiktas JK                             12 - 13 - 7

Stoke City FC                         11 - 10 - 7 

FC Dynamo Kyiv                 7 - 7 - 7

Maccabi Tel-Aviv FC             2 - 8 - 17

 

Group F

Matchday 6

S. Bratislava 2 - Salzburg 3

PSG 4 Athletic Bilbao 2

 

Matchday 5

Salzburg 2 PSG 0

At. Bilbao 2 Slovan Bratislava 1

Matchday 4

Salzburg 0  At. Bilbao 1

PSG 1 Slovan Bratislava 0

Matchday 3

At. Bilbao 2 Salzburg 2

Slovan B. 0 PSG 0

Matchday 2

FC Salzburg 3  SK Slovan Bratislava 0

Athletic Club (Bilbao) 2 Paris Saint-Germain FC 0

Matchday 1

SK Slovan Bratislava (Slovakia) 1 Athletic Club (Bilbao) (Spain) 2

Paris Saint-Germain FC (France) 3 FC Salzburg (Austria) 1

 

Athletic Club (Bilbao)            13 - 11 - 8

FC Salzburg                             10 - 11 - 8

Paris Saint-Germain FC            10 - 8 - 7

SK Slovan Bratislava                     1 - 4 - 11

 

 

Group J

Matchday 6

M. Haifa 0 Schalke 3

Steaua 3 AEK Larnaca 1

 

Matchday 5

Schalke 2 Steaua 1

AEK Larnaca 2 M. Haifa 1

Matchday 4

Schalke 0 AEK Larnaca 0

Steaua 4  M. Haifa 2

Matchday 3

AEK Larnaca 0 Schalke 5

M. Haifa 5 Steaua 0

Matchday 2

FC Schalke 04 3 Maccabi Haifa FC 1

AEK Larnaca FC 1  FC Steaua Bucuresti 1

Matchday 1

Maccabi Haifa FC (Israel) 1 AEK Larnaca FC (Cyprus) 0

FC Steaua Bucuresti (Romania) 0 FC Schalke 04 (Germany) 0

 

FC Schalke 04                         14 - 13 - 2

FC Steaua Bucuresti                      8 - 9 - 11

Maccabi Haifa FC                   6 - 10 - 12

AEK Larnaca FC                   5 - 4 - 11

 

Group K

Matchday 6

Fulham 2 OB 2

Wisla 2 Twente 1

 

Matchday 5

OB 1 Wisla 2

Twente 1 Fulham 0

Matchday 4

Twente 3  OB 2

Fulham 4 Wisla 1

Matchday 3

OB 1 Twente 4

Wisla 1 Fulham 0

Matchday 2

FC Twente 4  Wisla Krakow 1

Odense BK 0  Fulham FC 2

Matchday 1

Wisla Krakow (Poland) 1 Odense BK (Denmark) 3

Fulham FC (England) 1 FC Twente (Netherlands) 1

 

FC Twente                              13 - 14 - 7

Wisla Krakow                         9 - 8 - 13

Fulham FC                               8 - 9 - 6

Odense BK                             4 - 9 - 14

 

Group  L

Matchday 6

Sturm 1 AEK 3

Anderlecht 5 Lokomotiv Moskva 3

 

Matchday 5

AEK 1 Anderlecht 2

Lokomotiv 3 Sturm 1

Matchday 4

AEK 1 Lokomotiv 3

Anderlecht 3  Sturm 0

Matchday 3

Lokomotiv 3 AEK 1

Sturm 0 Anderlecht 2

Matchday 2

FC Lokomotiv Moskva 0  RSC Anderlecht 2

AEK Athens FC 1 SK Sturm Graz 2

Matchday 1

SK Sturm Graz (Austria) 1 FC Lokomotiv Moskva (Russia) 2

RSC Anderlecht (Belgium) 4 AEK Athens FC (Greece) 1

 

RSC Anderlecht                   18 - 18 - 5

FC Lokomotiv Moskva            12 - 14 - 11

AEK Athens FC                   3 - 8 - 15

SK Sturm Graz                        3 - 5 - 14

 

Timothy Bancroft-Hinchey

Pravda.Ru