Author`s name Timothy Bancroft-Hinchey

Europa League: Matchday 6 completed tonight

Europa League: Matchday 6 completed tonight. 46163.jpegFrom the first round of games in the final matches of the group phase of the Europa League on Wednesday night, twelve teams went through to the next round, and twelve teams dropped out of European competitions this season. Lokomotiv Moskva was one of the happy ones.

On Matchday 6a, Groups DEFJKL played the final game of the group phase. The following teams go through: Group D: Sporting, Lazio; Group E: Besiktas, Stoke City;

Group F: Athletic Bilbao, Salzburg; Group J: Schalke, Steaua; Group K: Twente, Wisla Krakow; Group L: Anderlecht, Lokomotiv Moskva.

  

  

Group D (Points, goals scored, goals against)

Matchday 6

Lazio 2 Sporting 0

Zurich 2 Vaslui 0

 

Matchday 5

Vaslui 0 Lazio 0

Sporting 2 Zurich 0

Matchday 4

Vaslui 1 Sporting 0

Lazio 1 Zurich 0

Matchday 3

Sporting 2 Vaslui 0

Zurich 1 Lazio 1

Matchday 2

FC Vaslui 2 FC Zurich 2

SC Portugal 2 SS Lazio 1

Matchday 1

FC Zurich (Switzerland) 0 Sporting Clube de Portugal (Portugal) 2

SS Lazio (Italy) 2 FC Vaslui (Romania) 2

 

Sporting Clube de Portugal            12 - 8 - 4

SS Lazio                                  9 - 7 - 5

FC Vaslui                                6 - 5 - 8

FC Zurich                                5 - 5 - 8

 

 

Group E

Matchday 6

Besiktas 3 Stoke City 1

D. Kyiv 3 M. Tel-Aviv 3

           

Matchday 5

Stoke 1 D. Kyiv 1

M. Tel-Aviv 2 Besiktas 3

Matchday 4

M. Tel-Aviv 1 Stoke City 2

Besiktas 1 D. Kyiv 0

Matchday 3                

Stoke 3 M. Tel-Aviv 0

D. Kyiv 1 Besiktas 0

Matchday 2

Maccabi Tel-Aviv 1  FC Dynamo Kyiv 1

Stoke City FC 2  Besiktas JK 1

Matchday 1

FC Dynamo Kyiv (Ukraine) 1 Stoke City FC (England) 1

Besiktas JK (Turkey) 5 Maccabi Tel-Aviv FC (Israel) 1

 

Besiktas JK                             12 - 13 - 7

Stoke City FC                         11 - 10 - 7 

FC Dynamo Kyiv                 7 - 7 - 7

Maccabi Tel-Aviv FC             2 - 8 - 17

 

Group F

Matchday 6

S. Bratislava 2 - Salzburg 3

PSG 4 Athletic Bilbao 2

 

Matchday 5

Salzburg 2 PSG 0

At. Bilbao 2 Slovan Bratislava 1

Matchday 4

Salzburg 0  At. Bilbao 1

PSG 1 Slovan Bratislava 0

Matchday 3

At. Bilbao 2 Salzburg 2

Slovan B. 0 PSG 0

Matchday 2

FC Salzburg 3  SK Slovan Bratislava 0

Athletic Club (Bilbao) 2 Paris Saint-Germain FC 0

Matchday 1

SK Slovan Bratislava (Slovakia) 1 Athletic Club (Bilbao) (Spain) 2

Paris Saint-Germain FC (France) 3 FC Salzburg (Austria) 1

 

Athletic Club (Bilbao)            13 - 11 - 8

FC Salzburg                             10 - 11 - 8

Paris Saint-Germain FC            10 - 8 - 7

SK Slovan Bratislava                     1 - 4 - 11

 

 

Group J

Matchday 6

M. Haifa 0 Schalke 3

Steaua 3 AEK Larnaca 1

 

Matchday 5

Schalke 2 Steaua 1

AEK Larnaca 2 M. Haifa 1

Matchday 4

Schalke 0 AEK Larnaca 0

Steaua 4  M. Haifa 2

Matchday 3

AEK Larnaca 0 Schalke 5

M. Haifa 5 Steaua 0

Matchday 2

FC Schalke 04 3 Maccabi Haifa FC 1

AEK Larnaca FC 1  FC Steaua Bucuresti 1

Matchday 1

Maccabi Haifa FC (Israel) 1 AEK Larnaca FC (Cyprus) 0

FC Steaua Bucuresti (Romania) 0 FC Schalke 04 (Germany) 0

 

FC Schalke 04                         14 - 13 - 2

FC Steaua Bucuresti                      8 - 9 - 11

Maccabi Haifa FC                   6 - 10 - 12

AEK Larnaca FC                   5 - 4 - 11

 

Group K

Matchday 6

Fulham 2 OB 2

Wisla 2 Twente 1

 

Matchday 5

OB 1 Wisla 2

Twente 1 Fulham 0

Matchday 4

Twente 3  OB 2

Fulham 4 Wisla 1

Matchday 3

OB 1 Twente 4

Wisla 1 Fulham 0

Matchday 2

FC Twente 4  Wisla Krakow 1

Odense BK 0  Fulham FC 2

Matchday 1

Wisla Krakow (Poland) 1 Odense BK (Denmark) 3

Fulham FC (England) 1 FC Twente (Netherlands) 1

 

FC Twente                              13 - 14 - 7

Wisla Krakow                         9 - 8 - 13

Fulham FC                               8 - 9 - 6

Odense BK                             4 - 9 - 14

 

Group  L

Matchday 6

Sturm 1 AEK 3

Anderlecht 5 Lokomotiv Moskva 3

 

Matchday 5

AEK 1 Anderlecht 2

Lokomotiv 3 Sturm 1

Matchday 4

AEK 1 Lokomotiv 3

Anderlecht 3  Sturm 0

Matchday 3

Lokomotiv 3 AEK 1

Sturm 0 Anderlecht 2

Matchday 2

FC Lokomotiv Moskva 0  RSC Anderlecht 2

AEK Athens FC 1 SK Sturm Graz 2

Matchday 1

SK Sturm Graz (Austria) 1 FC Lokomotiv Moskva (Russia) 2

RSC Anderlecht (Belgium) 4 AEK Athens FC (Greece) 1

 

RSC Anderlecht                   18 - 18 - 5

FC Lokomotiv Moskva            12 - 14 - 11

AEK Athens FC                   3 - 8 - 15

SK Sturm Graz                        3 - 5 - 14

 

 

Today's games

  

Group A (Points, goals scored, goals against)

Matchday 6

Shamrock Rovers Tottenham Hotspur

PAOK Rubin Kazan

  

Matchday 5

Rubin Kazan 4 Shamrock Rovers1

Tottenham 1 PAOK 2

Matchday 4

Rubin 1 Tottenham 0

Shamrock Rovers 1 PAOK 3

Matchday 3

Tottenham 1 Rubin 0

PAOK 2 Shamrock Rovers 1

Matchday 2

FC Rubin Kazan 2   PAOK FC 2

Tottenham Hotspur FC 3  Shamrock Rovers FC 1

Matchday 1

PAOK FC (Greece) 0 Tottenham Hotspur FC (England) 0

Shamrock Rovers FC (Ireland) 0 FC Rubin Kazan (Russia) 3

 

PAOK FC (Greece)                      11 - 9 - 5

FC Rubin Kazan              10 - 10 - 4

Tottenham Hotspur FC            7 - 5 - 4

Shamrock Rovers FC                   0 - 4 - 15

 

 

Group B

Matchday 6

Hannover Vorskla

Kobenhavn Standard Liege

 

Matchday 5

Vorskla 1 Kobenhavn 1

St. Liege 2 Hannover 0

Matchday 4

Vorskla 1 St. Liege 3

Kobenhavn 1 Hannover 2

Matchday 3

St. Liege 0 Vorskla 0

Hannover 2 Kobenhavn 2

Matchday 2

FC Vorslka Poltava 1   Hannover 96 2

R. Standard de Liege 3  FC Kobenhavn 0

Matchday 1

Hannover 96 (Germany) 0 R. Standard de Liege (Belgium) 0

FC Kobenhavn (Denmark) 1 FC Vorskla Poltava (Ukraine) 0

 

R. Standard de Liege                11 - 8 - 1

Hannover 96                            8 - 6 - 6

FC Kobenhavn                        5 - 5 - 8

FC Vorskla Poltava             2 - 3 - 7

 

Group C

Matchday 6

PSV Rapid Bucuresti

H. Tel-Aviv Legia

 

Matchday 5

Legia 0 PSV 3

Rapid Bucuresti 1 H. Tel-Aviv 3

Matchday 4

Legia 3 R. Bucuresti 1

PSV 3  H. Tel-Aviv 3

Matchday 3

Rapid Bucuresti 0 Legia 1

H. Tel-Aviv 0 PSV 1

Matchday 2

Legia Warszawa 3   Hapoel Tel-Aviv FC 2

FC Rapid Bucuresti 1  PSV Eindhoven 3

Matchday 1

Hapoel Tel-Aviv FC (Israel) 0 FC Rapid Bucuresti (Romania) 1

PSV Eindhoven (Netherlands) 1 Legia Warszawa (Poland) 0

 

PSV Eindhoven                        13 - 11 - 4

Legia Warszawa                    9 - 7 - 7 

Hapoel Tel-Aviv FC                       4 - 8 - 9

FC Rapid Bucuresti                      3 - 4 - 10

 

 

Group G

Matchday 6

AZ Metalist

Austria Wien Malmo

 

Matchday 5

Metalist Kharkiv 4 Austria Wien 1

Malmo 0 AZ 0

Matchday 4

Metalist 3 Malmo 1

Austria Wien 2  AZ Alkmaar 2

Matchday 3

Malmo 1 Metalist 4

AZ 2 Austria Wien 2

Matchday 2

FC Metallist Kharkiv 1  AZ Alkmaar 1

Malmo FF Fk 1 Austria Wien 2

Matchday 1

AZ Alkmaar (Netherlands) 4 Malmo FF (Sweden) 1

FK Austria Wien (Austria) 1 FC Metalist Kharkiv (Ukraine) 2

 

FC Metalist Kharkiv                       13 - 14 - 5

AZ Alkmaar                             7 - 9 - 6

FK Austria Wien                5 - 8 - 11

Malmo FF                               1 - 4 - 13

 

Group H

Matchday 6

Birmingham Maribor

Club Brugge Braga

 

Matchday 5

Braga 1 Birmingham 0

Maribor 3 Club Brugge 4

Matchday 4

Braga 5 Maribor 1

Birmingham 2 C. Brugge 2

Matchday 3

Maribor 1 Braga 1

C. Brugge 1 Birmingham 2

Matchday 2

SC Braga 1 Club Brugge KV 2

NK Maribor 1  Birmingham City FC 2

Matchday 1

Club Brugge KV (Belgium) 2 NK Maribor (Slovenia) 0

Birmingham City FC (England) 1 SC Braga (Portugal) 3

 

Club Brugge KV                  10 - 11 - 8

SC Braga                                 10 - 11 - 5

Birmingham City FC                       7 - 7 - 8

NK Maribor                            1 - 6 - 14

 

Group I

Matchday 6

Udinese Celtic

Atlético Madrid Rennes

 

Matchday 5

Celtic 0 Atlético 1

Rennes 0 Udinese 0

Matchday 4

Celtic 3 Rennes 1

At. Madrid 4 Udinese 0

Matchday 3

Rennes 1 Celtic 1

Udinese 2 Atlético Madrid 0

Matchday 2

Celtic FC 1  Unidese Calcio 1

Stade Rennais Club 1 Atlético de Madrid 1

Matchday 1

Udinese Calcio (Italy) 2 Stade Rennais FC (France) 1

Club Atlético de Madrid (Spain) 2 Celtic FC (Scotland) 0

 

Club Atlético de Madrid            10 - 8 - 3

Udinese Calcio             8 - 5 - 6

Celtic FC                                 5 - 5 - 6

Stade Rennais FC                   3 - 4 - 7

  

Timothy Bancroft-Hinchey

Pravda.Ru