Author`s name Timothy Bancroft-Hinchey

Russia: 57 medals

12, 21, 24. Gold, Silver and Bronze. Russia's tally is amazing, evoking memories of Soviet times when the USSR led the medals table, which would be the case this time around if all 15 Republics were counted. So, little has changed except the times and records which register new highs daily.

Russia's fresh tally of gold, silver and bronze-ware involves women's wrestling (Natalia Vorobieva won the 72 Kg. Freestyle), Boxing (Sofya Ochigava won the Silver in the Women's 60 Kg. and Nadezda Torlopova got the Silver in the 75 Kg. category); David Ayrapetyan won the Bronze in the Men's Light Flyweight 49 Kg.; and another Bronze came in the Men's Double Canoe Sprint, 1000 metres - Aleksei Korovashkov and Ilya Pervukhin.

Russia's medals

Gold (12): Athletics: Women's 3000 metres Steeplechase Yuliya Zaripova, Men's High Jump Ivan Ukhov, Women's 400 Metres Hurdles, Natalya Antyukh; Diving: Men's 3m. Springboard, Ilya Zakharov; Gymnastics - Artistic Gymnastics, Men Alan Khugaev; Artistic Gymnastics, Women's Uneven Bars Aliya Mustafina;  Judo (Men's) Arsen Galstyan, Men's Judo -60Kg.; Mansur Isaev, Men's Judo -73 Kg.; Tagir Khaibulaev Men's Judo -100 Kg.; Swimming - Synchronised Swimming, Women Duets Nataliia Ishchenko, Svetlana Romashina; Wrestling (3) Men's 74 Kg. Roman Vlasov; Men's 84 Kg.; Women's Wrestling Natalia Vorobieva 72 Kg. Freestyle.

 

Silver (19): Athletics: Darya Pishchalnikova (Women's Discus), Women's Long Jump, Elena Sokolova; Boxing (2): Sofya Ochigava Women's 60 Kg.; Nadezda Torlopova 75 Kg.; Diving: Men's Synchronised Diving (Evgeny Kutnetsov and Ilya Zakharov); Fencing (2): Sofya Velikaya (Women's Fencing, Individual Sabre); Women's Fencing Team Foil (Deriglazova, Gafurzianova, Shanaeva and Korobeynikova); Gymnastics: Women's team gymnastics (Afanaseva, Grishina, Komova, Mustafina, Paseka); Women's Artistic Gymnastics (Women's Individual All-Round) - Viktoria Komova; Dmitry Ushakov (Men's Gymnastics, Trampoline); Men's Gymnastics, Vault Denis Ablyazin; Judo: Aleksandr Mikhailin (Men's Judo +100 kg.); Swimming: Evgeny Korotyshkin (Men's 100 metres Butterfly); Anastasia Zueva (Women's 200 metres backstroke); Tennis: Maria Sharapova (Women's Tennis singles);  Weightlifting: Men's 85 Kg. Apti Aukhadov; 94 Kg. Aleksandr Ivanov; Women's 75 Kg. Natalya Zabolotnaya; Women's Weightlifting +75 Kg. Tatiana Kashirina; Svetlana Tsarukaeva, Women's Weightlifting 63kg.; Wrestling, Men's Greco-Roman 96 Kg. Rustan Totrov.

 

Bronze (22): Athletics (4) Women's Shot Put Evgeniya Kolodko; Women's Pole Vault Elena Isinbaeva; Women's Marathon Tatyana Petrova Arkhipova; Women's Heptathlon Tatyana Chernova; Badminton: Nina Vislova and Valeria Sorokina (Women's Doubles in Badminton); Boxing: David Ayrapetyan Men's Light Flyweight 49 Kg.; Canoeing: Men's Double Canoe Sprint, 1000 metres - Aleksei Korovashkov and Ilya Pervukhin; Cycling (2) Olga Zabelinskaya (2) (Women's Cycling Road Race) (Women's Cycling, Individual Time Trial); Fencing:  Nikolai Kovalev (Men's Fencing); Gymnastics: Aliya Mustafina (Women's Artistic Gymnastics Individual All-Round); Artistic Gymnastics Men's Floor Exercise Denis Ablyazin; Women's Vault Maria Paseka; Women's Floor Exercise Aliya Mustafina; Judo: (Men's Judo -81 Kg); Shooting: Vasily Mosin (Men's Shooting Double Trap); Swimming 4x100 metres Men's Freestyle; Ivan Nifontov; Iuliya Efimova (Women's Swimming, 200metres breaststroke); Tae Kwon-do Men's -58 Kg. Aleksei Denisenko; Tennis Women's Doubles Maria Kirilenko, Nadia Petrova; Weightlifting: Men's +105 Kg. Ruslan Albegov; Wrestling (2) Men's 55 Kg. Greco-Roman Mingiyan Semenov; Men's 60 Kg. Zaur Kuramagomedov, Women's 63 Kg. Freestyle Lubov Volosova.

 

Olympic Soccer

 

Men's Semi-Finals

 

Mexico 3  Japan 1

Rep. Korea 0 Brazil 3

 

Final: Saturday 11 August

 

Women's Final August 9

 

USA v. Japan

 

Bronze Medal Play-off August 9

 

Canada v. France

 

Timothy Bancroft-Hinchey

Pravda.Ru