Author`s name Timothy Bancroft-Hinchey

Europa League: Matchday 4

Europa League: Matchday 4. 45786.jpegRubin Kazan beat Tottenham Hotspur FC in Group A, standing now with a chance to go through to the next round. In Group L, Lokomotiv has won three out of four games, guaranteeing a presence in the next round, whatever the result of the remaining two games. The twelve groups of four teams (48) have completed the fourth matchday, which is the return leg of matchday 3

Group A (Points, goals scored, goals against)

Matchday 4

Rubin 1 Tottenham 0

Shamrock Rovers 1 PAOK 3

  

Matchday 3

Tottenham 1 Rubin 0

PAOK 2 Shamrock Rovers 1

Matchday 2

FC Rubin Kazan 2   PAOK FC 2

Tottenham Hotspur FC 3  Shamrock Rovers FC 1

Matchday 1

PAOK FC (Greece) 0 Tottenham Hotspur FC (England) 0

Shamrock Rovers FC (Ireland) 0 FC Rubin Kazan (Russia) 3

 

PAOK FC (Greece)                      8 - 7 - 4

FC Rubin Kazan                            7 - 6 - 3

Tottenham Hotspur FC                7 - 4 - 2

Shamrock Rovers FC                   0 - 3 - 11

 

 

Group B

Matchday 4

Vorskla 1 St. Liege 3

Kobenhavn 1 Hannover 2

 

Matchday 3

St. Liege 0 Vorskla 0

Hannover 2 Kobenhavn 2

Matchday 2

FC Vorslka Poltava 1   Hannover 96 2

R. Standard de Liege 3  FC Kobenhavn 0

Matchday 1

Hannover 96 (Germany) 0 R. Standard de Liege (Belgium) 0

FC Kobenhavn (Denmark) 1 FC Vorskla Poltava (Ukraine) 0

 

R. Standard de Liege                8 - 6 - 1

Hannover 96                            8 - 6 - 4

FC Kobenhavn                          4 - 4 - 7

FC Vorskla Poltava                 1 - 2 - 6

 

Group C

Matchday 4

Legia 3 R. Bucuresti 1

PSV 3  H. Tel-Aviv 3

 

Matchday 3

Rapid Bucuresti 0 Legia 1

H. Tel-Aviv 0 PSV 1

Matchday 2

Legia Warszawa 3   Hapoel Tel-Aviv FC 2

FC Rapid Bucuresti 1  PSV Eindhoven 3

Matchday 1

Hapoel Tel-Aviv FC (Israel) 0 FC Rapid Bucuresti (Romania) 1

PSV Eindhoven (Netherlands) 1 Legia Warszawa (Poland) 0

 

PSV Eindhoven                        10 - 8 - 4

Legia Warszawa                          9 - 7 - 4 

FC Rapid Bucuresti                    3 - 3 - 7

Hapoel Tel-Aviv FC                   1 - 5 - 8

 

 

Group D

Matchday 4

Vaslui 1 Sporting 0

Lazio 1 Zurich 0

 

Matchday 3

Sporting 2 Vaslui 0

Zurich 1 Lazio 1

Matchday 2

FC Vaslui 2 FC Zurich 2

SC Portugal 2 SS Lazio 1

Matchday 1

FC Zurich (Switzerland) 0 Sporting Clube de Portugal (Portugal) 2

SS Lazio (Italy) 2 FC Vaslui (Romania) 2

 

Sporting Clube de Portugal   9 - 6 - 2

FC Vaslui                                5 - 5 - 6

SS Lazio                                  3 - 5 - 6

FC Zurich                                3 - 4 - 6

 

 

Group E         

Matchday 4

M. Tel-Aviv 1 Stoke City 2

Besiktas 1 D. Kyiv 0

 

Matchday 3               

Stoke 3 M. Tel-Aviv 0

D. Kyiv 1 Besiktas 0

Matchday 2

Maccabi Tel-Aviv 1  FC Dynamo Kyiv 1

Stoke City FC 2  Besiktas JK 1

Matchday 1

FC Dynamo Kyiv (Ukraine) 1 Stoke City FC (England) 1

Besiktas JK (Turkey) 5 Maccabi Tel-Aviv FC (Israel) 1

 

Stoke City FC                         10 - 8 - 3 

Besiktas JK                             6 - 7 - 4

FC Dynamo Kyiv                     5 - 3 - 3

Maccabi Tel-Aviv FC             1 - 3 - 10

 

Group F

Matchday 4

Salzburg 0  At. Bilbao 1

PSG 1 Slovan Bratislava 0

 

Matchday 3

At. Bilbao 2 Salzburg 2

Slovan B. 0 PSG 0

Matchday 2

FC Salzburg 3  SK Slovan Bratislava 0

Athletic Club (Bilbao) 2 Paris Saint-Germain FC 0

Matchday 1

SK Slovan Bratislava (Slovakia) 1 Athletic Club (Bilbao) (Spain) 2

Paris Saint-Germain FC (France) 3 FC Salzburg (Austria) 1

 

Athletic Club (Bilbao)            10 - 7 - 3

Paris Saint-Germain FC          7 - 43 - 3

FC Salzburg                             4 - 6 - 6

SK Slovan Bratislava              1 - 1 - 6

 

Group G

Matchday 4

Metalist 3 Malmo 1

Austria Wien 2  AZ Alkmaar 2

  

Matchday 3

Malmo 1 Metalist 4

AZ 2 Austria Wien 2

Matchday 2

FC Metallist Kharkiv 1  AZ Alkmaar 1

Malmo FF Fk 1 Austria Wien 2

Matchday 1

AZ Alkmaar (Netherlands) 4 Malmo FF (Sweden) 1

FK Austria Wien (Austria) 1 FC Metalist Kharkiv (Ukraine) 2

 

FC Metalist Kharkiv              10 - 10 - 4

AZ Alkmaar                             6 - 9 - 6

FK Austria Wien                      5 - 7 - 7

Malmo FF                                0 - 4 - 13

 

Group H

Matchday 4

Braga 5 Maribor 1

Birmingham 2 C. Brugge 2

 

Matchday 3

Maribor 1 Braga 1

C. Brugge 1 Birmingham 2

Matchday 2

SC Braga 1 Club Brugge KV 2

NK Maribor 1  Birmingham City FC 2

Matchday 1

Club Brugge KV (Belgium) 2 NK Maribor (Slovenia) 0

Birmingham City FC (England) 1 SC Braga (Portugal) 3

 

SC Braga                                 7 - 10 - 5

Club Brugge KV                      7 - 7 - 5

Birmingham City FC               7 - 7 - 7

NK Maribor                              1 - 3 - 10

 

Group I

Matchday 4

Celtic 3 Rennes 1

At. Madrid 4 Udinese 0

 

Matchday 3

Rennes 1 Celtic 1

Udinese 2 Atlético Madrid 0

Matchday 2

Celtic FC 1  Unidese Calcio 1

Stade Rennais Club 1 Atlético de Madrid 1

Matchday 1

Udinese Calcio (Italy) 2 Stade Rennais FC (France) 1

Club Atlético de Madrid (Spain) 2 Celtic FC (Scotland) 0

 

Club Atlético de Madrid          7 - 7 - 3

Udinese Calcio                        7 - 5 - 6

Celtic FC                                 5 - 5 - 5

Stade Rennais FC                   2 - 4 - 7

 

Group J

Matchday 4

Schalke 0 AEK Larnaca 0

Steaua 4  M. Haifa 2

 

Matchday 3

AEK Larnaca 0 Schalke 5

M. Haifa 5 Steaua 0

Matchday 2

FC Schalke 04 3 Maccabi Haifa FC 1

AEK Larnaca FC 1  FC Steaua Bucuresti 1

Matchday 1

Maccabi Haifa FC (Israel) 1 AEK Larnaca FC (Cyprus) 0

FC Steaua Bucuresti (Romania) 0 FC Schalke 04 (Germany) 0

 

FC Schalke 04                         8 - 8 - 1

Maccabi Haifa FC                    6 - 9 - 7

FC Steaua Bucuresti               5 - 5 - 8

AEK Larnaca FC                      2 - 1 - 7

 

Group K

Matchday 4

Twente 3  OB 2

Fulham 4 Wisla 1

 

Matchday 3

OB 1 Twente 4

Wisla 1 Fulham 0

Matchday 2

FC Twente 4  Wisla Krakow 1

Odense BK 0  Fulham FC 2

Matchday 1

Wisla Krakow (Poland) 1 Odense BK (Denmark) 3

Fulham FC (England) 1 FC Twente (Netherlands) 1

 

FC Twente                              10 - 12 - 5

Fulham FC                               7 - 7 - 3

Odense BK                              3 - 6 - 10

Wisla Krakow                           3 - 4 - 11

 

 

Group  L

Matchday 4

AEK 1 Lokomotiv 3

Anderlecht 3  Sturm 0

 

Matchday 3

Lokomotiv 3 AEK 1

Sturm 0 Anderlecht 2

Matchday 2

FC Lokomotiv Moskva 0  RSC Anderlecht 2

AEK Athens FC 1 SK Sturm Graz 2

Matchday 1

SK Sturm Graz (Austria) 1 FC Lokomotiv Moskva (Russia) 2

RSC Anderlecht (Belgium) 4 AEK Athens FC (Greece) 1

 

RSC Anderlecht                     10 - 11 - 1

FC Lokomotiv Moskva            9 - 8 - 5

SK Sturm Graz                         3 - 3 - 8

AEK Athens FC                       0 - 4 - 12

 

Matchday 5 November 30 - December 1

 

Timothy Bancroft-Hinchey

Pravda.Ru